Motywacja

Motywacja

Motywacja rodzi się z działania, a nie odwrotnie. Dlatego najważniejsze jest zacząć, nawet od czegoś drobnego, a później kroczek za kroczkiem aż osiągniemy coś konkretnego. W rehabilitacji na samym początku określa się cel.

Co będziemy mogli zrobić, gdy będziemy już zdrowi? Czy jest to gra w piłkę, jazda na rowerze, powrót do ulubionego hobby, czy nawet wyjście na spacer z wnukiem.

Należy pamiętać o obranym celu, szczególnie w trudniejszych chwilach podczas rehabilitacji. Jest to niezwykle ważne, ponieważ odpowiednia motywacja to nawet 50% skuteczności leczenia. By wzbudzić motywację, warto przeprowadzić proste ćwiczenie. Na kartce zapisujemy to, co byśmy zrobili oraz jak się czuli: po jednej stronie - gdy osiągniemy cel, po drugiej - gdy tego celu nie uda nam się osiągnąć. To bardzo obrazowe i motywujące ujęcie naszych starań lub ich braku.

I na koniec historia pacjenta, sześćdziesięciolatka, zapalonego motocyklisty, który doznał zerwania ścięgna Achillesa. Uraz nastąpił nieszczęśliwie, bo na początku sezonu motocyklowego, nie mógł jeździć, był tym załamany, ale się nie poddał. Postanowił, że zrobi wszystko, żeby zaliczyć jeszcze w tym samym roku kilka wojaży. Wziął się mocno do pracy. Za każdym razem, gdy przychodził na rehabilitację, noga wyglądała coraz lepiej. Na ostatnie zajęcia przyjechał motocyklem, a tydzień później już objeżdżał turystycznie Mazowsze. Powrót do optymalnej sprawności zajął 6 tygodni, a minimalnie potrzeba 8 i to u młodych osób!

Podsumowując: motywacja to połowa sukcesu!

Przeczytaj także

Kiedy zacząć rehabilitację

Rehabilitacja to bardzo ważny etap na drodze do odzyskania pełni zdrowia po urazach i złamaniach. Dzięki systematycznej pracy z rehabilitantem, powrót do pełnej sprawności ma dużą szansę na powodzenie.

WIĘCEJ

Rehabilitacja krok po kroku

Rehabilitacja musi być dostosowana do indywidulanych potrzeb pacjenta. W zależności od tego, czy złamanie jest leczone operacyjnie, czy zastosowano unieruchomienie gipsowe, postępowanie jest inne. 

WIĘCEJ
Bonactive complex

Bonactive Complex to suplement diety, którego składniki zostały dobrane tak by uzupełnić dietę w okresie rekonwalescencji organizmu, szczególnie po złamaniach kości.

Więcej o suplemencie