Mity na temat złamań i rehabilitacji

Mity na temat złamań i rehabilitacji

Galaretki pomagają w zroście kostnym.

Galaretki mogą być bardzo smaczne, ale nie wpływają istotnie na zrost.

Galaretki pomagają w zroście kostnym.
Galaretki mogą być bardzo smaczne, ale nie wpływają istotnie na zrost.

Oszczędzanie nogi po wygojeniu złamania.
Brak obciążania złamanej kończyny, o ile lekarz prowadzący stwierdził prawidłowy zrost, powoduje „odwyknięcie” od przenoszenia obciążeń przez kość a tym samym zmniejszenia jej uwapnienia. Robi się po prostu słabsza i bardziej podatna na urazy. Często ma to miejsce, gdy pacjenci nie odstawiają kul po dłuższym czasie niż 3 miesiące od złamania.  Nie bójmy się obciążać nogi, jeśli mamy na to zgodę.

Ćwiczenia z obciążeniem u osób starszych prowadzą do uszkodzenia kości.
Mit. Kość pod wpływem ciężaru dostosowuje się do obciążenia, zwiększając swoją mineralizację. Jeśli ćwiczenia czy to z ciężarkami czy z taśmami, zostały dobrane przez specjalistę i nie nasilają dolegliwości stawowych to będzie to tylko korzyść dla naszych kości.

Im człowiek starszy tym powinien bardziej się oszczędzać.
Mit. Wszystko co żyje jest w ruchu, jeśli więc przestaniemy się ruszać, nasze funkcje życiowe ulegną osłabieniu. Mało tego, starszy wiek zobowiązuje do tego by aktywność fizyczna była stałą częścią życia. Dzięki temu możemy cieszyć się dłużej sprawnością i zdrowiem.

Rehabilitację należy podejmować tylko wcześnie po urazie.
Owszem, wczesne podjęcie działań skraca czas powrotu do zdrowia i zmniejsza ryzyko powikłań, ale nawet dawne kontuzje, które dają objawy bólowe, można a nawet trzeba rehabilitować. Nasz organizm jest plastyczny, czyli podatny na różne terapie stosowane w rehabilitacji więc warto z tego skorzystać.

Pacjenci onkologiczni nie powinni się rehabilitować.
Zabiegi fizykalne czyli takie jak laser, pole magnetyczne, elektroterapia, ultradźwięki są przeciwskazane w aktywnej chorobie nowotworowej, jednak zabiegi z zakresu kinezyterapii, drenażu limfatycznego czy terapii manualnej już takich ograniczeń nie mają i są bezpieczne dla pacjenta.

Kobiety w ciąży oraz połogu nie powinny korzystać z rehabilitacji
Mit, który niestety jest często powtarzany. Są ścisłe przeciwwskazania do niektórych zabiegów ale rehabilitacja w czasie ciąży i połogu stała się osobną dziedziną. Pomaga zmniejszać dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów, poprawiać samopoczucie i wydolność a w czasie połogu przywrócić sprawność sprzed ciąży.

Przeczytaj także

Kiedy zacząć rehabilitację

Rehabilitacja to bardzo ważny etap na drodze do odzyskania pełni zdrowia po urazach i złamaniach. Dzięki systematycznej pracy z rehabilitantem, powrót do pełnej sprawności ma dużą szansę na powodzenie.

WIĘCEJ

Motywacja

Motywacja rodzi się z działania, a nie odwrotnie. Dlatego najważniejsze jest zacząć, nawet od czegoś drobnego, a później kroczek za kroczkiem aż osiągniemy coś konkretnego. W rehabilitacji na samym początku określa się cel.

WIĘCEJ

Rehabilitacja krok po kroku

Rehabilitacja musi być dostosowana do indywidulanych potrzeb pacjenta. W zależności od tego, czy złamanie jest leczone operacyjnie, czy zastosowano unieruchomienie gipsowe, postępowanie jest inne. 

WIĘCEJ
Bonactive complex

Bonactive Complex to suplement diety, którego składniki zostały dobrane tak by uzupełnić dietę w okresie rekonwalescencji organizmu, szczególnie po złamaniach kości.

Więcej o suplemencie