Kiedy zacząć rehabilitację

Kiedy zacząć rehabilitację

Rehabilitacja to bardzo ważny etap na drodze do odzyskania pełni zdrowia po urazach i złamaniach. Dzięki systematycznej pracy z rehabilitantem, powrót do pełnej sprawności ma dużą szansę na powodzenie.

Rehabilitacja odwraca skutki unieruchomienia oraz poprawia procesy naprawcze związane ze złamaniem. Jej celem jest zminimalizowanie powikłań, redukowanie bólu, redukcja skutków ograniczenia ruchomości, zniwelowanie obrzęków, blizn, osłabienia i zaników mięśni. Postępowanie jest bardzo indywidualne i zależy od metody leczenia (operacja lub gips), wieku oraz chorób współistniejących pacjenta.

Rehabilitacja po operacji

Najczęściej operuje się złamania w okolicy kości udowej, ale i wykonuje się stabilizację obojczyka, kości promieniowej czy grochowatej (kości nadgarstka) Postępowanie rehabilitacyjne jest nieco inne w zależności od miejsca urazu. Kiedy się zaczyna? Zaraz po zabiegu, już w pierwszej dobie.

Rehabilitacja w gipsie

Gdy złamanie kończy się opatrunkiem gipsowym, rehabilitację można zacząć jeszcze w momencie unieruchomienia. Na poprawę zrostu kostnego jest możliwe stosowanie pola magnetycznego, które przenika przez gips. Zwiększa przepuszczalność błon komórkowych, a tym samym poprawia proces gojenia. W unieruchomieniu zalecane jest również stosowanie ćwiczeń izometrycznych (tzn. napinanie mięśni w uszkodzonej kończynie) przez pacjenta, przeciwdziałają one zanikowi mięśniowemu. Po stwierdzeniu zrostu kostnego i ściągnięciu gipsu, rehabilitacja obejmuje działanie przeciwbólowe, intensywny proces mobilizacji zastałych tkanek oraz przywracanie prawidłowego zakresu ruchu w stawach. Czas trwania rehabilitacji zależy od skomplikowania oraz powikłań złamania.

Przeczytaj także

Motywacja

Motywacja rodzi się z działania, a nie odwrotnie. Dlatego najważniejsze jest zacząć, nawet od czegoś drobnego, a później kroczek za kroczkiem aż osiągniemy coś konkretnego. W rehabilitacji na samym początku określa się cel.

WIĘCEJ

Rehabilitacja krok po kroku

Rehabilitacja musi być dostosowana do indywidulanych potrzeb pacjenta. W zależności od tego, czy złamanie jest leczone operacyjnie, czy zastosowano unieruchomienie gipsowe, postępowanie jest inne. 

WIĘCEJ
Bonactive complex

Bonactive Complex to suplement diety, którego składniki zostały dobrane tak by uzupełnić dietę w okresie rekonwalescencji organizmu, szczególnie po złamaniach kości.

Więcej o suplemencie