Wszystko o złamaniach

Wszystko o złamaniach

W ostatnich latach obserwujemy zwiększoną liczbę przypadków złamań kości. Po pierwsze, więcej się przemieszczamy z miejsca na miejsce, co skutkuje wzrostem ilości wypadków komunikacyjnych. 

Po drugie, więcej się ruszamy, uprawiając sport, szczególnie wyczynowo, przez co częściej doznajemy wypadków. Po trzecie i najważniejsze, rośnie nam liczba pacjentów w „złotym wieku”.

Układ kostny u osób starszych jest bardziej podatny na urazy. Niejednokrotnie związane jest to ze złamaniami osteoporotycznymi i można mówić o prawdziwej cichej epidemii w Polsce.

Rodzaje złamań

Wyróżniamy kilka rodzajów złamań, ze względu na mechanizm urazu: zgięciowe, na skutek skręcenia, oderwania przyczepu ścięgna, czy przesunięcia. Występują złamania proste, gdzie uszkodzeniu ulega kość. Powikłane, z uszkodzeniem naczyń krwionośnych i nerwów. Wieloodłamowe, w których kość zamienia się dosłownie w drzazgi. Mamy złamania zamknięte oraz otwarte, gdzie złamana kość przebija skórę, tkankę tłuszczową oraz mięsień. W takich przypadkach wymagana jest natychmiastowa pomoc.   

Złamania u osób starszych

Nasz układ kostny szczyt swojej wytrzymałości osiąga w wieku 30 lat. Natomiast po 40 roku życia, sukcesywnie ilość kośćca spada, a ryzyko złamań kości rośnie. Bardzo często przeradza się to w osteoporozę, w której o złamanie nietrudno. Przeważnie u osób starszych dochodzi do złamania w obrębie kości udowej. Nie sam uraz jednak jest niebezpieczny a… leżenie. Podczas unieruchomienia w łóżku dochodzi do spadku sprawności płuc, serca, zaniku mięśni, co sprzyja zapaleniu płuc czy wystąpieniu powikłań sercowo-naczyniowych. Według badań śmiertelność spowodowana tego typu złamaniem jest wysoka, w ciągu roku na powikłania związane ze złamaniem w obrębie kości udowej umiera nawet co piąta osoba. Dlatego zaraz po urazie pacjenci są operowani, pionizowani i usprawniani.

Przyczyny złamań

Dlaczego kości się łamią? Jeśli nie jest to ekstremalnie działająca siła, jak przy uprawianiu sportu lub wypadku komunikacyjnego to ze względu na choroby układu kostnego. Choroby te powodują tak zwane złamania patologiczne i jest ich najwięcej na oddziałach ortopedii. Mogą występować w przypadku: nowotworów, osteomalacji, osteodystrofii nerkowej, wrodzonej łamliwości kości, ale przede wszystkim w osteoporozie. Szacuje się, że choroba ta dotyka nawet 3 milionów Polaków! Jest to cichy zabójca naszych kości. Polega na ubytku masy kostnej, który normalnie występuje wraz z wiekiem, ale proces ten może być u kobiet gwałtownie przyśpieszony przez menopauzę. Zaburzenia hormonalne wpływają na aktywność komórek rozkładających kość. Choroba rozwija się bezobjawowo, a ujawnia dopiero w postaci złamania, niestety wówczas jest już za późno. Kości są tak osłabione, że złamanie może nastąpić w najmniej oczekiwanym momencie, przy gwałtownym siadaniu, niegroźnym upadku, kichnięciu czy mocniejszym przytuleniu przez osobę bliską. Dlatego tak bardzo ważne jest wczesne badanie polegające na densytometrii oraz wdrożenie leczenia i profilaktyki.

Przeczytaj także

Dlaczego się nie zrasta? 

Opóźniony zrost kostny (brak zrostu od 3 do 6 miesięcy) może wystąpić niezależnie od podjętego leczenia i okoliczności. Na proces gojenia ma bowiem wpływ szereg czynników:

WIĘCEJ

O kości

Układ kostny to rusztowanie naszego ciała, nadające mu kształt i formę. Wydawałoby się, że kości są tylko sztywnym elementem, stanowiącym podporę dla innych tkanek, jednak nic bardziej mylnego. 

WIĘCEJ
Bonactive complex

Bonactive Complex to suplement diety, którego składniki zostały dobrane tak by uzupełnić dietę w okresie rekonwalescencji organizmu, szczególnie po złamaniach kości.

Więcej o suplemencie