O kości

O kości

Układ kostny to rusztowanie naszego ciała, nadające mu kształt i formę. Wydawałoby się, że kości są tylko sztywnym elementem, stanowiącym podporę dla innych tkanek, jednak nic bardziej mylnego. 

To żywa tkanka, w której stale zachodzą procesy przebudowy, łącząca wytrzymałość, elastyczność oraz lekkość.

Kości są niezwykle odporne na ściskanie i rozciąganie. Można porównać je do żelaznego prętu, który miałby podobną grubość jak kość, jednak o wiele mniejszą wagę. Układ kostny chroni nasze narządy wewnętrzne, jest miejscem przyczepu dla mięśni i uczestniczy w procesie wytwarzania krwi. Jest również magazynem wapnia i fosforu. Pomimo geniuszu inżynieryjnego, z jakim jest on zbudowany, niestety wciąż dochodzi do złamań.

BUDOWA

Budowa kości jest kompozytowa, tzn. kość zbudowana jest z elementów o różnych właściwościach, które się wzajemnie uzupełniają. Sprężystość, a więc możliwość odkształcania się na napierające siły, nadają jej elementy organiczne (kolagen). Natomiast odpowiednią wytrzymałość zapewniają kości sole wapnia i fosforu, których z kolei jest aż 30-35%, co przekłada się na zadziwiającą twardość (zdrowa kość jest 3x bardziej odporna na ściskanie niż beton).

Budowę kości można porównać do grubej rurki z kremem. Na zewnątrz znajduje się mocna i zwarta część korowa tzw. istota zbita, pokryta dobrze ukrwioną i unerwioną błoną – okostną. Głębiej istota gąbczasta, jest to takie „cementowe” wypełnienie, bardzo mocne i zmineralizowane. W samym środku natomiast, znajduje się jama szpikowa wypełniona szpikiem kostnym czerwonym lub żółtym. Miejsca, gdzie kości się stykają tworząc staw, pokryte są tkanką chrzęstną. 

Idąc głębiej: budowa komórkowa

Idąc głębiej, możemy wyróżnić dwa rodzaje komórek działających w naszych kościach: osteoblasty i osteoklasty. To główni budowniczowie, jedni to grupa konstruktorów, a drudzy ekipa wyburzeniowa. Obie grupy komórek są aktywowane przez witaminę D oraz czynniki zewnętrzne takie jak masa ciała oraz przede wszystkim układ hormonalny. Osteoblasty i osteoklasty komunikując się ze sobą, wzajemnie się regulują. Ta ciągła „walka” jest bardzo dynamiczna i szacuje się, że w ciągu roku do 10% naszej masy kostnej ulega wymianie. Bardzo ważne jest, aby procesy te były w ciągłym balansie, ponieważ jeśli dochodzi do zaburzenia, niestety pojawia się choroba.

Plastyczność układu kostnego

Nasz układ kostny jest w ciągłej przebudowie. Odpowiada na bodźce, które na niego oddziaływują. Częste i zwiększone obciążanie kości powoduje jej rozrost i przystosowanie, z drugiej strony brak obciążenia prowadzi do zaniku masy kostnej. Dobrze wiedzą o tym astronauci przebywający w stanie nieważkości.  Aby uniknąć zaniku mięśni i osteoporozy, muszą po kilka godzin dziennie ćwiczyć. Sprowadza nas to do jednego wniosku: mamy ogromny wpływ na to, w jakim stanie jest nasz układ kostny. Jest to żywa, responsywna tkanka i tylko odpowiednia profilaktyka, ćwiczenia, odżywianie, brak używek, zadecydują, o tym jak długo będziemy cieszyć się zdrowymi, mocnymi kośćmi.

Przeczytaj także

Dlaczego się nie zrasta? 

Opóźniony zrost kostny (brak zrostu od 3 do 6 miesięcy) może wystąpić niezależnie od podjętego leczenia i okoliczności. Na proces gojenia ma bowiem wpływ szereg czynników:

WIĘCEJ

Wszystko o złamaniach

W ostatnich latach obserwujemy zwiększoną liczbę przypadków złamań kości. Po pierwsze, więcej się przemieszczamy z miejsca na miejsce, co skutkuje wzrostem ilości wypadków komunikacyjnych. 

WIĘCEJ
Bonactive complex

Bonactive Complex to suplement diety, którego składniki zostały dobrane tak by uzupełnić dietę w okresie rekonwalescencji organizmu, szczególnie po złamaniach kości.

Więcej o suplemencie