Mity medyczne: Zdrowie seksualne

by admin
0 comment

Zdrowie seksualne wiąże się z wieloma mitami. W tym artykule zajmiemy się powszechnymi błędnymi przekonaniami.

1. Kiedy ktoś bierze „pigułki”, nie może zarazić się chorobą przenoszoną drogą płciową.

To jest mit. Antykoncepcja doustna nie chroni przed zarażeniem się chorobą przenoszoną drogą płciową.

Doustna antykoncepcja działa jedynie w celu zapobiegania ciąży. Jedynym sposobem ochrony przed zarażeniem się podczas stosowania doustnej antykoncepcji jest noszenie prezerwatywy.

Metody kontroli urodzeń, takie jak pigułka, plaster, pierścień i urządzenie wewnątrzmaciczne (IUD) są bardzo skuteczne w zapobieganiu ciąży, ale nie chronią przed [STI] i HIV.

2. Metoda wyciągnięcia penisa zapobiega ciąży

Tak zwana metoda wycofania, zwana również coitus interruptus lub metodą wyciągania, polega na wyciągnięciu penisa z pochwy przed wytryskiem. Chociaż może to zmniejszyć szansę na ciążę, „metoda wycofania nie jest niezawodnym sposobem zapobiegania ciąży”.

Gdy jest stosowana, może zmniejszyć ryzyko ciąży, ale dokładność może być trudna w ferworze chwili.

Dodatkowo, penis uwalnia preejakulat, przed wytryskiem. W niektórych przypadkach plemniki mogą być obecne w tym płynie.

W jednym z badań, naukowcy zbadali próbki preejakulatu od 27 uczestników. Naukowcy zidentyfikowali żywe plemniki w 10 preejakulatach uczestników.

Każdy ochotnik dostarczył maksymalnie pięć próbek. Co ciekawe, badacze znaleźli plemniki albo we wszystkich, albo w żadnej z próbek. Innymi słowy, niektórzy ludzie mają tendencję do posiadania plemników w preejakulacie, podczas gdy inni nie.

3. Użycie dwóch prezerwatyw podwaja ochronę

Zrozumiałe jest, dlaczego ludzie mogą zakładać, że dwie prezerwatywy zapewnią dwa razy większą ochronę, ale jest to mit.

W rzeczywistości bardziej ryzykowne jest używanie dwóch lub więcej prezerwatyw podczas uprawiania seksu. Prawdopodobieństwo pęknięcia prezerwatywy jest wyższe ze względu na ilość tarcia, które kondom znosi. Pojedyncza prezerwatywa jest najlepszym rozwiązaniem.

4. Możesz zarazić się STI z deski klozetowej

Jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej uporczywych mitów związanych z STI. Jednak, pomimo wielokrotnego obalania, pozostaje on mitem.

STI są rozprzestrzeniane przez niezabezpieczony seks waginalny, analny lub oralny, a także przez kontakt genitalny i dzielenie się zabawkami seksualnymi.

Wyjaśniła również, że wirusy, które powodują STI nie mogą przetrwać długo poza ludzkim ciałem, więc zazwyczaj szybko giną na powierzchniach takich jak deski klozetowe.

Podobnie, bakterie odpowiedzialne za STI, takie jak chlamydia, rzeżączka i kiła, nie mogą przetrwać poza błonami śluzowymi organizmu przez znaczną ilość czasu. Z tego powodu nie przeżyłyby na desce klozetowej.